Prezydent podpisał już ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).
Zawarto w niej kolejne zmiany doprecyzowujące i dostosowujące polskie przepisy do przepisów stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej.
Między innymi chodzi o tzw. „cienką kapitalizację”.
Najistotniejsze zmiany dotyczą:
- rozszerzenia listy podmiotów objętych tymi przepisami – nie tylko podmioty powiązane bezpośrednio ale i pośrednio, przy czym udział podmiotu powiązanego pośrednio ustalany na zasadach stosowanych na potrzeby cen transferowych.
- zmiana sposobu liczenia wartości odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych – do tej pory stosowano relację poziomu zadłużenia wobec podmiotu powiązanego i 3-krotności kapitału zakładowego (proporcja 1:3). Od stycznia wartość odsetek podatkowych należy ustalić w oparciu o relację wartości zadłużenia i wartości kapitału własnego (proporcja 1:1). Ustawa nie definiuje pojęcia „kapitału własnego”, ale podaje co na pewno nim nie jest.
- doprecyzowanie pojęcia „zadłużenie”, które nie dotyczy już tylko pożyczek.
- wprowadzenie przepisu przejściowego określającego, że dla pożyczek faktycznie wypłaconych przed dniem wejścia w życie nowych przepisów stosuje się stare.
- propozycja rozwiązania alternatywnego, odnoszącego się do sposobu liczenia odsetek podatkowych, opartego na działaniu: (stopa referencyjna NBP + 1,25 punktu procentowego) x (wartość podatkowa aktywów + wartość nominalna pożyczek). Wartość tak wyliczonych odsetek nie może przekroczyć w roku 50% zysku operacyjnego ustalonego według zasad rachunkowości. Odsetki nie zaliczone do kosztów w danym roku mogą być zaliczane w kolejnych 5, następujących po sobie latach podatkowych. Decyzję o wyborze tej formy wyznaczania wartości odsetek podatkowych należy złożyć pisemnie do urzędu skarbowego.
Czytaj więcej: http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/cit/cit/koszty/694766,Niedostateczna-kapitalizacja-zmiany-od-2015-roku.html
Opublikowano: 14.12.2014